Bilgi Deposu

Gebelikte ilk trimesterden itibaren multivitamin kullanılması prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskini azaltmaya yardımcı olur. Hamilelik boyunca bebeğin kemik, kas, beyin, göz, iç organlar, sinir sistemi ve diğer tüm sistemlerinin sağlıklı gelişebilmesi için besin gereksinimi artar.

 

Artan vitamin, mineral ve besin ihtiyacının karşılanmaması, hem annede hem bebekte sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Omega 3 ,folik asit, B kompleks vitaminleri, demir, çinko, kalsiyum, D vitamini gibi vitamin ve minerallere olan ihtiyaç gebelik ve emzirme döneminde artar. Bebek için erken (prematüre) doğum, düşük doğum ağırlığı, beden ve zihin gelişiminde yetersizlik gibi sorunlara yol açabilir.

 

Öte yandan vücut depolarının harcanmasıyla annenin de sağlığı bozulabilir, Eksikleri önemli sorunlara yol açabilir. Gebelikte kazanılan ağırlık hem gebeliğin normal seyri ve hem de bebeğin gelişimi için önemlidir. Yeterli ağırlık kazanımı gebelik süresince önerilen düzeylerde enerji, makro ve mikro besin ögelerinin alımı ile mümkündür. Enerji ve besin ögelerinin yeterli düzeylerde alınması olumlu sağlık etkileri oluştururken, yetersiz alınması anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Bu derlemede gebelikte tüketilen bazı besin öğelerinin bebek sağlığı üzerine etkileri irdelenmiştir. Gebelik süresince annenin beslenmesi ve yasam sekli kendi sağlığı için olduğu kadar, bebeğin sağlığı için de önemlidir. Gebelikte beslenmenin amacı hem kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak vücudundaki besin ögeleri yedeğini dengede tutmak ve hem de fetüsün normal büyümesi için gerekli enerji ve besin ögelerini sağlamaktır. Bu dönemde bazal metabolizma normalin %20’si kadar artar.

 

Bu artışın gerektirdiği besin ögelerinin karşılanması fetüsün sağlığı kadar annenin sağlığı açısından da önem taşır. Yetersiz beslenme gebede anemi, fetüste düşük doğum ağırlığı ve büyüme geriliği gibi sorunlar yanında, maternal hastalık ve ölü doğum risklerinde de artışa yol açabilmektedir. Yetersiz beslenen gebe kadınlardan doğan prematüre sayısı normal beslenen kadınlara göre daha fazladır.

 

Gebe için gerekli olan enerji ve besin ögeleri yönünden yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir. Tüketilen besin miktarları önerilen miktarların altında olmamalıdır. Farklı besin gruplarından besinler tüketilerek vitamin ve minarelerin de çeşitliliği sağlanmalıdır. Demir, folik asit ve Omega-3 gebelikte gereksinimi artan önemli besin ögeleridir.

 

Annenin kan hacminin artması, fetüsün annenin depolarından demiri kullanması, beslenmede yapılan hatalara bağlı gelişen demir eksikliği demir takviyesi ile önlenmelidir.

 

Fetüste nöral tüp defektiyle sonuçlanan folik asit eksikliği gebelik öncesinden başlanarak folik asit desteği kullanılarak önlenebilir. Kalsiyum ve D vitamini fetüsün kemik gelişimi ve annenin kalsiyum depolarını korumada, diş̧ çürüklerinin engellenmesinde önem taşır.

 

Tüm bu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak, hem bebek hem de anne için sağlıklı bir gelecek sağlamak adına gebelik ve emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir.

 

Folmega Plus ile ilgili bilinen bir kontrendikasyon veya yan etkisi yoktur. Planlı bir gebelik ise 3 ay öncesinden başlanarak gebelik ve emzirme süresince kullanılabilir.