B1 vitamini suda eriyen vitamindir. Işık ve suya oldukça duyarlıdır. Vücutta depolanmaz ve fazla alınacak olursa idrar yolu ile atılır ve toksik etkisi bulunmaz. Bu vitaminin yararlanma ömrü çok kısadır bu yüzden düzenli olarak alınması gerekir.

B1 vitamini karbonhidrat parçalayıcı özelliği bulunmaktadır. Enerji metabolizmasında önemli rol oynadığı için büyüme ve gelişme aynı zamanda hücre işleyişinde görev almaktadır. Takviye formda alınan B1 ince bağırsaklardan pasif difüzyonla emilir.

 

İnsan vücudu B1 vitamini öncelikle karaciğerde depolar. Bu vitamin DNA ve RNA yapımında önemli etkiye sahiptir. Eksikliğinde DNA ve RNA yapım aşamasını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle B1 vitamini bebeğe gerekli enerji vermeyi sağlamaktadır. Ayrıca bebeğin sinir sisteminin sağlıklı olması ve beyin gelişimi için bu vitamin oldukça önemlidir. Emziren kadınların bu vitamine ihtiyacı artmaktadır.

 

EKSİKLİĞİNDE

 

Dikkat dağınıklığı, sinirlilik durumu, depresyon, gerginlik, kol ve bacaklarda koordinasyon bozukluğu, uyuşma, yorgunluk kaslarda güçsüzlük gibi sağlık sorunları yaşanabilir. Unutkanlık iştahsızlık, kabızlık mide ve bağırsaklardan sorunları depresif durumlara yol açabilir.

 

Bunlara ek olarak ödem ve şişkinlik yanında Islak ve Kuru BERİBERİ hastalığına yol açabilir. Bu hastalıktan sınır sistemi olumsuz etkilenebilir.

 

Gebelik durumunda sağlıklı ve yeterli beslenmek, vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde almak çok önemlidir. B grubu vitaminleri hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için hayati önem taşımaktadır.