Hamilelikte B12 vitamini eksikliği çok sık rastlanan bir durumdur. B12 vitamini sinir hücrelerinin düzgün bir şekilde çalışmasından ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminden sorumludur. Eğer hamilelik sırasında gerekli miktarda B12 vitamini alınmazsa, bebekte Beyin ve Omurilik kusurları görülme ihtimali oldukça yüksektir. Karbonhidratların glikoza çevrilmesine yardımcı olur. Böylece vücuda gerekli olan enerjinin sağlanması sürecinde rol oynar. Hücre yenilenme sürecinde rol aldığı için cilt, saç ve tırnak sağlığında kritik öneme sahiptir.

 

Hamilelik döneminde annede B12 vitamini gibi temel bir vitamin eksikliği görülmesi, bebeğin Nöral Tüp Defektine (sinir yolu kusuruna) sahip bir hastalıkla doğmasına neden olabilir. Nöral Tüp bebeğin beyin ve omurilik gelişiminden sorumlu olan küçük bir kanaldır. Nöral Tüp Defekti ise beyin ve omuriliği etkileyen doğum kusurlarını içerir. Vitamin B12 Folik Asit ile beraber alınması Nöral Tüp Defektleri ve hidrosefali gibi yeni doğan problemlerini azaltmakta tek başına Folik Asit almaktan daga etkin olduğu bilinmektedir.

 

Yeni doğan bebeklerde görünen nöral tüp defekti türlerinden bazıları şu şekilde sıralanır:

 

Spina Bifida: Bu kusurun görülmesi durumunda, bebeğin omurgası gelişimini tamamlayamaz ve büyük ölçüde gelişmemiş olarak kalır. Bu durum, bebekte bölgesel felce neden olabilir ve ömür boyu kısmi felçli olarak kalabilir.

 

Anansefali: Bebek az gelişmiş beyin ve omurilik ile doğabilir. Bazı durumlarda, bebeğin beyin ve kafatasının parçaları tamamlanmadan doğum gerçekleşebilir.

 

Ensefalosel: Bu kusurun gelişmesi durumunda beyin dokusu, kafanın arkasındaki veya önündeki bir açıklıktan dışarıya çıkar.

 

Hamilelikte B12 vitamini eksikliği çok sık rastlanan bir durumdur. Zaten özellikle Türk kadınlarında demir eksiği ile birlikte B12 vitamin eksikliği neredeyse her iki kadından birinde bulunmaktadır. Hamilelikte vitaminler vücutta çok daha hızlı emildiğinden ve anne adayı karnında gelişmekte olan bebeğe iletildiğinden, hamilelikte B12 vitamini eksikliği çok daha fazla yaşanır.

 

Eğer anneler hamilelikleri süresince B12 vitaminini yeterli miktarda almazlarsa bebeklerinde büyüme ve gelişme sürecinde geri dönüşümü olmayan hasarlar meydana gelebilmektedir. Bebekte B12 Vitamini Eksikliği İlk 4 Ayda Kendini Belli Ediyor: B12 vitamini hamilelik süresince plasentadan bebeğe direk olarak geçerek anne karnındaki bebeğin gelişimini sağlar. Ve doğumdan sonra bebeğin B12 vitamininden faydalanması için de bebeğin karaciğerinde de depolanır.

 

Bu yüzden doktorlar tarafından anne olmayı planlayan kadınlara gebe kalmadan en az üç ay önce B12 takviyesi almaları önerilir. Hamileliğiniz onaylandığında ise, gerekli ölçümler yapıldıktan sonra doktorunuz özellikle ilk 12 hafta boyunca günlük B12 vitamini desteği almanızı tavsiye edebilir.

 

Çocuklarda Beyin Hasarına Kadar Etkileyebiliyor: B12 eksikliği olan bebekler başını yaşıtlarına göre geç tutabilir, oturma ve yürümesini geç yakalayabilir, sürekli kabızlık problemi yaşayabilir, ellerde titremeye neden olabilir. Bazen bebeğin vücudunda kahverengi lekeler görülürken, yememe sorunu da eşlik edebilir.

 

Hamile Annelerde Yorgunluğa Neden Olabilir. Miyelin kılıfındaki bozukluk nedeniyle hamile annede uyuşukluk, kol ve bacaklarda duyu azalması, kasılmalar, baş ağrısı, yorgunluk, depresyon ve unutkanlık gözlenen sağlık problemleridir.

 

B12 Vitamini suda çözülen bir vitamindir. Suda çözülebilen vitaminler vücut tarafından ihtiyaca göre kullanıldıktan sonra geriye kalan yani vücuttaki fazlalık olan kısmı ise idrar yolu ile atılmaktadır.