Hamilelikte anne adaylarının vücudunda yıllarca birikmiş olan mineral ve vitamin deposu doğal olarak azalır. Çünkü anne adayının karnında gelişmekte olan bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller anne adayının vücudunda bulunan deposundan karşılanır.

 

B2 vitamini özellikle vücudun enerji üretiminde ve sinir isteminin çalışmasında rol oynamaktadır. B2 vitamininin en önemli özelliği iki büyük keonzimin elzem içeriği olmasıdır. Bunlar FLAVİN MONONÜKLEOTİN (FMN) ve FLAVİN DİNÜKLEOTİD (FAD) tır. Bu keoenzimler büyüme ve gelişmede rol alarak hücre enerji sistemini hızlandırmakta önemli bir yere sahiptir.

 

Hamilelik sırasında B2 vitamin bebeğin doğum ağırlığı ve boyu üzerinde önemli etkiye sahiptir. Sinir sitemi yapılanması ve yenilenmesinde önemli etkiye sahiptir UV ışığı ile beraber yeni doğan sarılığında tedavi amaçlı ve kan ve kan ürünleri içerisinde patojenlerin temizlenmesinde kullanılmaktadır.

 

Bu nedenle anne adayının hamilelikten önceki dönemlerden itibaren sağlıklı beslenmiş ve vitamin, minerallerden doğru oranlarda faydalanması ve bebeğe aktarması gerekmektedir. Çünkü hamilelikte B vitamini eksikliği ciddi sorunlar yaratmaktadır. Metabolizmanın fonksiyonel olarak çalışması için gerekli olan vitaminlerden biridir.

 

B2 vitamini suda eriyen bir vitamindir ve vücutta depolanmaz. Bu sebeple dışarıdan düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir. Fazla miktarda alınan B2 Vitamini idrar yolu ile atılır.

 

EKSİKLİĞİNDE

 

Öğrenme güçlüğü, anemi ve seboreik dermatid, Dudak ve ağız kenarında çatlama, dilde kaşıntı, ışığa duyarlılık ve görme keskinliğinde azalma, katarakt gelişimi, gözlerde yanma ve kaşıntı görülebilir.