Suda çözünen ve insan vücudunda depolanmayan bir vitamindir. Eksikliğinde bebeğin ve organların anne karnındaki gelişimini olumsuz etkilediği görülmüştür. Bu vitamin insan vücudunda 50'den fazla metabolik olayda rol alır. Kimyasal yapısı olarak NAD VE NADP kısaltılmış isimli koenzimin yapısına girer.

 

Bu vitamin genetik süreçlerin destekçisidir. DNA (deoksiriboz nükleik asit) hücrelerininin hasarsız kendi üretimini yapması için B3 vitaminine ihtiyaçları vardır. B3 vitamini ve DNA hasarı arasında ilişki bulunmaktadır.

 

Proteinleri oluşturan amino asitlerin birleşmesi sırasında oluşan azotu çıkarma işlemi olan Deaminasyon olayında da görevi bulunmaktadır. Canlı organizmaların çoğu gerek duydukları enerjiyi oksidayon-redüksiyon adı verilen bir işlem yolu ile elde ederler. Niasin bu işlemlere yardımcı olan vitamindir.

 

Niasin hamilelik döneminde doğum kusurlarını ve düşük yapma riskini azaltabilir. B3 vitamini sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar. İlaç ve zararlı maddelerin etkisizleştirilmesini sağlar. Deri ve sindirim sistemi sağlığına destek verir. Kan dolaşımı ve beyin sinir siteminin sağlıklım çalışmasında etkilidir.

 

EKSİKLİĞİNDE

 

Kolay yorulma, kolay sinirlenme, iştahsızlık, hazımsızlık, bulantı, kusma, ishal, deride ışığa karşı hassasiyet, cilt sorunları, dilde yanma hissi, diş eti hassasiyeti, ağız kokusu görülebilir. B3 Vitamin eksikliği olan kişilerde huzursuzluk genelde ilk ruhsal problem olup ardından uykusuzluk baş ağrısı ile beraber ellerde titreme, artan endişeler korku ve kaygı görülebilmektedir.