B5 vitamini hormon oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Hamilelik döneminde oluşan bacak kramplarını hafifletmektedir. Vitamin B5 hücrelerdeki çeşitli kimyasal reaksiyonlar için gerekli olan koenzim A'nın bir bileşenidir. Koenzim A ve proteinlerin sentezinde temel yapı elemanı olarak kullanılır. Proteinlerin karbonhidrat ve yağların metabolizması için yararlıdır.

 

Eksikliğinde mikroplara karşı antikorlarda azalma, mineral ve su metabolizmasında bozukluklar görülebilir. Büyüme geriliği ve sindirim sisteminde bozukluklara yol açabilir. Birçok kişinin şikâyeti olduğu yorgunluk, stres, depresyon, baş ağrısı, kabızlık ve mide ülserleri gibi problemleri önlemede yardımcıdır.

 

Hücre yapımında, büyümesinde, gelişmesinde ve merkezi sinir siteminin geliştirilmesinde yardımcıdır. Hücre içide protein, yağ ve karbonhidratların parçalanması, hücre içinde enerji elde edilmesinde rol oynar.

 

EKSİKLİĞİNDE

 

Kusma, Karın ağrısı ve ağırsak sorunları, kasılma nöbetleri, yorgunluk, uyku sorunları, depresyon cilt bozuklukları ve el-ayaklarda karıncalanmalar görülebilir.