B6 vitamini karbonhidrat ve yağ metabolizması için gerekli bir vitamindir. Anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir sistemi için önemlidir. B6 vitamini eksikliğinde bebekte nörolojik ve davranışsal bozukluklar, gebelikte aşırı bulantı, kusma, şeker hastalığına yatkınlık ve gebelik zehirlenmesi sıklığı artabilir.

 

Vücudun proteinleri sentezleyebilmesi, nişasta ve şeker karbonhidratlar ile magnezyumu işleyebilmesi, sinirler arasında iletişimi sağlayabilmesi için B6 vitamine ihtiyacı vardır. İnsan vücudunda 60'dan fazla enzimin çalışması için B6 vitamine ihtiyaç duyulmaktadır. Hücrelerin çoğalmasında çok önemli yeri olduğu için sağlıklı bir gebelik ve immün sistemin tam çalışmasında müköz membranlar, deri ve eritositler için gereklidir.

 

Bu dokular hızlı çoğaldıkları için normalden daha fazla b6 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. B6 vitamini eksikliği gebeliği ve bu dokuların fonksiyonlarını ciddi şekilde etkilemektedir. B6 vitamini beyindeki kimyasal olaylardada oldukça önemlidir. Gebelerde hipertansiyon ve preeklampsinin engellenmesinde rol oynadığı düşünülmektedir.

 

Proteinin ana maddesi nükleik asit sentezine katılır. Amino asitlerin bağırsaktan emilerek kana ve kandan hücrelere gecmesi için gereklidir. Ayrıca amino asitlerin yapım, yıkım ve birbirine dönüştürülmesine yardımcı olur. B6, ATP ile tepkimeye girerek yapısında FOLİK ASİT eklenir. Aynı zamanda b2 vitamininin emilimine, magnezyum, çinko ve selenyum elementlerinin vücuttaki işlevlerine katkı sağlar.

 

Böylece yardımcı enzim görevi üstlenir. Ayrıca sinirsel ileti için şart olan norepinefrin ve asetilkolin maddelerinin metabolizmasına etkilidir. Vücutta savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol alır DNA ve RNA'nın sentezi ve fonksiyonlarında etkilidir. Histamin yapımını azaltarak alerjik reaksiyonların şiddetini düşünür. Adele kasılmalarını ve krampaları azaltır.

 

EKSİKLİĞİNDE

 

Ağız, dil ve dudak kenarlarında yaralar görülebilir. Merkezi sinir sistemine etki ettiği için eksikliğine bağlı olarak konvülsiyonlar (havale) görülebilir. B6 vitamini serotonin üretiminde rol oynadığından depresyon üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu vitamine cevap veren sideroblastik anemi görülebilir. Bağışıklık sistemine etki ettiği için bağışıklık sisteminde azalma görülebilir. Enfeksiyonlara karşı direnç azalabilir.