C vitamini insan hayatının devamı için gerekli olan en önemli vitaminler arasında bulunuyor. Ancak hamilelikte C vitamini konusu bundan çok daha önemli. C vitamininin gebelik döneminde anne adaylarına olan en büyük faydası, onları hastalıklardan koruması. Zira C vitamini bağışıklık sistemini ciddi anlamda desteklemektedir ve annenin dışarıdan kapabileceği mikroplara karşı bağışıklık sisteminin daha iyi mücadele etmesini sağlamaktadır. Enerji üretiminde de ciddi bir rol üstlenen C vitamini annelerin ihtiyaç duyacakları ciddi enerji üretimine destek olarak halsizlikleri ve yorgunlukları engellemektedir.

 

Anne adaylarının gebelik döneminde kronik yorgunluk çekmeleri, uyku sorunları yaşamaları ve halsiz olmaları sıklıkla C vitamini eksikliği ile ilişkilendirilmektedir. Bu sayede bebeği etkileyebilecek herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali ciddi anlamda azalmakta ve bebeğin doğumuna kadar anne rahminde güvenle kalması sağlanmaktadır Zira anne adayları karınlarındaki bebeklerinin de gelişiminden sorumlular ve hem bebeğin gerekli besinlere erişebilmesi, hem de annenin bebeği destekleyebilecek şekilde kendi bedenine iyi bakması gerekiyor. Organizmadaki pek çok regülasyonda rol alır.

 

Sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan ve nörotransmitter adı verilen maddelerin sentezi de C vitamini yardımıyla olur. Hamilelikte soğuk hava anne adayının enerji ihtiyacını artırabilir. Metabolizmayı hastalıklara karşı dirençli hale getirebilmenin en doğru yolu sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Hamilelikte C vitamini tüketimi özellikle önemlidir Kış aylarında ve özellikle hamilelikte bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini oldukça ihtiyaç duyulan bir vitamindir.Ana fonksiyonu kollajen adı verilen maddenin üretimine destek olmak ve kolaylaştırmaktır. Kollajen kan damarları, tendonlar, bağlar ve kemik ve cilt dokusunun yapısında yer alan bir maddedir. C vitamini bebeklerin doku gelişimi açısından da gereklidir.

 

Gebelikte C vitamini eksikliği preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), düşük doğum ağırlığı, erken doğum riski, anemi, fetal gelişim bozuklukları (rahim içi gelişme geriliği) ve mental retardasyona (zeka geriliği) sebep olabilir. Ayrıca annenin saçların çabuk kırılmasına, diş eti iltihabına, ciltte kuruma-soyulma ve yaraların yavaş iyileşmesine de yol açabilir. Diğer adı askorbik asit olan C vitamini suda çözünen vitaminlerdendir. C vitamini vücudunuzun depolayamayacağı bir besindir. Bu nedenle, fetüsün büyümesini ve gelişimini iyileştirmek için hamileliğiniz sırasında her gün alınması gerekir. Gebeler için 80 mg /günlük doz gereklidir.