Çinko, proteinlerin ve hücre zarının yapısında yer alan minerallerden biri. Bununla birlikte, genlerin sorumlu olduğu proteinleri üretmesi üzerinde de etkilidir. Ayrıca vücudumuzda yeterli miktarda çinkonun bulunması 100’den fazla enzimin sağlıklı ve düzgün bir şekilde işlevini yerine getirebilmesini sağlar Hamilelikteki yaşanan çinko eksikliği, bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Hamilelik döneminde vücudun çinko ihtiyacı artar.

 

Bu dönemde yeterli miktarda çinko almanız, DNA ve protein yapısında önemli rol oynar. Bundan dolayı hücre yapımının son derece hızlı olduğu hamilelik döneminde, çinko alımı son derece önemlidir. Kesin bir kanıt bulunmamasına rağmen, hamilelikte çinko eksikliğinin erken doğum ve düşük doğumla ilgili olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Hamilelikte takviyesinin yapılmaması durumunda doğacak bebeğin Nöral Tüp Defekti olma olasılığı yüksektir. Protein metabolizmasında önemli rol oynar. Anne karnındaki bebeğin büyümesinde de etkili olan çinko yeterli olmadığı zaman hücreler deformasyona uğrar.

 

EKSİKLİĞİNDE

 

Çocuklarda büyüme ve gelişimin yavaşlaması ya da tamamen durması, Cinsel gelişimin gecikmesi, Ciltte döküntüler, Şiddetli ishal, Bağışıklık sistemi bozuklukları, Yara iyileşmesinde gecikme, İştahsızlık, Tat alma duyusunda bozulma, Gece körlüğü, Davranış bozuklukları, Düşük doğum ağırlıklı ve büyüme geriliği olan bebeklerde hastalıklardan koruyucu ve mortalite düşürücü etki sağlamıştır.

 

Zayıflayan bağışıklık sisteminden dolayı enfeksiyonlara karşı daha yatkınlık. Gebelik sırasında enfeksiyon hastalıkları ile mücadele oldukça sıkıntılıdır. Çünkü gebelik döneminde kullanımı güvenli ilaçlar tercih edilmelidir. Ancak bu tip enfeksiyonların anne rahmindeki bebeğe verebileceği riskler yakından bilinmektedir. Bu nedenle özellikle enfeksiyonların arttığı kış dönemlerinde çinko takviyesi önemli olabilir.

 

Aslında küresel ısınmadan kaynaklanan yaz dönemi su sıkıntıları, ishal vakalarında artışa yol açtığından enfeksiyonla mücadeleyi dört mevsim sürdürmek elzem hale gelmiştir. Hamilelerin sağlıklı bir gebelik süreci yaşamaları için çinko desteği şarttır. Aynı zamanda doğumun zamanlamasında ve düzenli gelişmesinde etkili olan çinko doğumu kolaylaştırarak, olası yırtılmaları azaltabilmektedir. Eksikliğinde de düşük oluşumuna, ölü doğuma, Preeklampsi’ye (gebelikte görülen yüksek tansiyon), Toksemi’ye (gebelikte eklem şişmeleriyle kendini gösteren toksik maddelerin dışarı atılamaması sonucunda gelişen rahatsızlık) rastlanabiliyor.

 

Ankara Üniversitesi'nde geçmişte yaşanmış bir vaka bu konuda oldukça çarpıcı bir örnek olabilir. Bu vakada gebe bir hasta, beyin gelişiminin tam olmadığı iki ölü bebek dünyaya getirmiş. Daha sonra yapılan taramalarda annede çinko eksikliği bulunduğu tespit edilmiş. Gebelik öncesinden başlayarak, çinko takviyesi yapılan kadın hastaya çinko eksikliği giderildikten sonra gebe kalması için izin verilmiş. Daha sonra bu hasta sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeyi başarmış.