D vitamininin önemi hayata gözlerimizi açtığımız anda başlayıp, yaşlılığımızın sonuna kadar devam ediyor. Bu yüzden anne adayları hamileliklerinde hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için D vitamini alımına önem vermeliler.

 

D Vitamininin en iyi bilinen fonksiyonu; vücutta kemik ve kalsiyum metabolizmasına etkisidir. İhtiyaca göre kemik ve bağırsaklardan kalsiyum emilimini çoğaltarak, kemiklerde mineralizasyonu arttırmaktadır. Kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin oluşumunda yapı taşı olarak yer alır. Hormonların pek çoğunun etkilerinin başlatılmasında rol oynar. Bunun dışında, son dönemde yapılan çalışmalarda, D vitaminin büyüme ve gelişme üzerine, hücresel farklılaşma, beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi üzerinde birçok önemli ve olumlu etkisinin ortaya çıkarılmasının ardından, özellikle hamilelik dönemine etkisi ve bu dönemdeki önemi daha dikkat çekmeye başlamıştır.

 

Gebelikte D vitamininden zengin beslenme; bebekte oluşacak raşitizm ve osteomalasi (kemiklerin yumuşaması) gibi kemik hastalıklarını, yeni doğan hipokalsemisi, bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğması gibi hastalıkları önlemeye yardımcıdır. Aynı şekilde anne adayında da yorgunluk, bitkinlik, diş kırılmaları, sırt, kas ve eklem ağrılarının yaşanmasını engelleyecek, gebelik süresinin rahat geçmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bu hastalık bebeğin sağlıklı gelişimini de önleyebilmektedir. D vitamini eksikliği; bebeklerde kemik bozuklukları, vücudun normal şeklinin bozulması, kemik eğrilikleri, doğumdan sonra sık enfeksiyonlara yakalanma, göğüs kemiklerinde öne çıkma ya da çöküntü oluşması, bacaklarda eğrilikler, el ve ayaklarda şekil bozuklukları, kafa kemiklerinde deformite, ayrıca yeni doğan bebeklerden raşitizm hastalığına çabuk yakalanma gibi sorunlara neden olabilir.

 

Erken doğum ve rahim enfeksiyonu yapabilen bakterial vajinosis adı verilen bir enfeksiyonun da D vitamini eksikliği olan anne adaylarında daha fazla görüldüğü rapor edilmiştir. D vitamini yetersiz yeni doğanlarda zatürre ve diğer solunum yolları hastalıkları riskinin arttığı gösterilmiştir. Ayrıca D vitamini yetersizliğinde fetus ve yenidoğanda bağışıklık sistemi gelişimi olumsuz etkilenmektedir.

 

Tıp Enstitüsü hâlihazırda hamile ya da emziren olmasa da, tüm kadınların 600 uluslararası birime (IU) vitamin alımı önerilmektedir. .Hamilelik sırasında ne kadar D vitamini ihtiyacınız olduğunu doktorunuza danışın.