Demir, kanda yüksek miktarlarda bulunan bir mineraldir. Vücuttaki en önemli görevi hemoglobin üretmektir. Kırmızı kan hücrelerine oksijen taşır. Ayrıca sağlıklı büyüme ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için gereklidir. Hamilelik döneminde bebeğe ve içinde bulunduğu keseye demir depo edilir. Hem anne hem de bebek için önemli bir mineraldir. Ayrıca barsak parazitleri, görünmeyen kanamalar ve yaralanmalar, yoğun yapılan egzersizler de demir kaybına neden olur. Tüm bu sebeplerden ötürü demir kaynaklarını doğru almak gerekir.

 

Ancak şunu vurgulamak gerekir ki hamilelikte kansızlık ve demir eksikliği saptanan bir hastanın bu eksiği besinleri fazla tüketerek kapatması imkânsızdır, mutlaka demir takviyesi gerekir. Pekmez gibi bazı besinleri fazla tüketerek aşırı demir almaya çalışmak yeterli olmayacağı gibi zararlı olacaktır çünkü aşırı miktarda kalori ve kilo alımına neden olacaktır.

 

Yenilen besinlerdeki demirim tamamı vücut tarafından emilemez, ortalama besinlerdeki demirin %20'si emilir. Hamilelikte görülen ileri derece demir eksikliği; Büyüme ve sinir sistemi gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı, bebek ölümleri, bağışıklık sistemi zayıflıkları ve enfeksiyon gibi sağlığı ilgilendiren riskleri de beraberinde getirebiliyor.

 

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık %30’unun, dünyadaki gebe kadınların ise yarısından fazlasının anemik olduğu tahmin edilmektedir. Demirin vücutaki bir başka görevi de antioksidasyondur. Yani zararlı veya toksik olabilecek maddelerin zararasız hale dönüştürülmesi de demir yardımıyla olur. DNA sentezi de demire bağımlı bir olaydır. Bu nedenle demir büyüme, üreme, yara iyileşmesi ve bağışıklık gibi pek çok olayda kilit fonksiyon üstlenir.

EKSİKLİĞİNDE

 

 

  • Halsizlik - Kolay yorulma - Uyku hali - İştahsızlık - Çarpıntı- Baş ağrısı - Kabızlık
  • Saç dökülmesi - Dilde atrofi, dil ve ağız etrafında çatlaklar
  • Tırnaklarda incelme ve kaşık şeklini alma (kaşık tırnak) gelişebilir. - Anksiyet
  • Kulaklarda çınlama - Kaşıntı - Yemek borusunda perde oluşumuna bağlı yutma güçlüğü (özofageal disfaji) - Nefes açlığı - Göğüs ağrısı, barsak parazitleri görülebilir