Hamilelik döneminde E vitamini eksikliği yaşanırsa hem gebelik komplikasyonları ortaya çıkabilir hem de fazla artan kan basıncı nedeniyle bebek ve anne adayı ciddi zarar görebilir. Bu durumda gebelikte erken doğum, gebelik zehirlenmesi preeklampsi gibi ciddi riskler ortaya çıkabilir.

 

Yeterli miktarda E vitamini alınması halinde, gebelikte kan şekeri seviyeleri sağlıklı bir şekilde korunabilir. Bunun dışında gebe kadında astım riskini de azalttığı da görülmüştür. E Vitaminin vücut çalışmasında işlevinin en önemlisi antioksidan ve immün stimülan özelliği ile ilgilidir İnsanlarda kan hücrelerinin hidrojen peroksitle hemolizinin dolayısı ile aneminin önlenmesinde etkili olduğu son yıllardaki araştırmalarda saptanmıştır.

 

Erken yeni doğanlar, antioksidan mekanizmasındaki yetersizlik nedeniyle kronik akciğer hastalıklarına ve retinopatiye karşı oldukça hassastırlar E vitamini fetusta 3. Trimester boyunca biriktirilmektedir. Gebelikte E vitamini eksikliğinin fetusta hidrosafaliye (Genellikle beyinde aşırı su birikmesi olarak bilinmektedir. Burada belirtilen su “beyin-omurilik sıvısı”dır), yeni doğanlarda ise beyin kanamalarına neden olduğu çalışmalarda vurgulanmaktadır.

 

Antioksidan özellikleriyle, E vitamininin ana işlevlerinden biri vücuttaki hücrelerin yapısını korumaya yardımcı olan hücre zarlarını korumaktır. Bebeğinizin hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur. vücut hücrelerini serbest radikallerden korur ve kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olur. Bölünen hücrelerde gen mutasyonlarının gelişimini önler ve fetal hücreler sürekli bölünür.

 

Bu nedenle, gebelik sırasında yeterli miktarda E vitamini almak fetustaki anomalilerin ve deformitelerin oluşmasını önler ve aynı zamanda solunum sisteminin gelişimine katkıda bulunur. E Vitamini yumurtanın olgunlaşmasından sorumludur. Uzmanlar yumurtanın gelişmesinde etrafında bulunan sıvının önemli olduğunu belirtiyorlar. Bu sıvıda önemli miktarda E vitamini bulunuyor. Ek olarak, bu vitamin gebeliğin devam etmesine yardımcı olur ve spontan düşük yapmayı önler ve ayrıca plasentanın oluşumuna yardımcı olur ve çalışmalarını düzenler.