Folat( vit B9), suda çözünebilen, insan vücudunda sentezlenemeyen önemli bir B-kompleks vitamindir. bu yüzden, hamile kalabilecek kadınların her gün folik asit almaları gereklidir Folat, nükleik asit ve aminoasit metabolizmasında görevli önemli bir koenzimdir. Özellikle gebelikte folat eksikliği ile nöral tüp defektleri (NTD) ve bazı konjenital anomaliler arasında ilişki kuran birçok çalışma mevcuttur. Folik asit, zigotun anne karnına düştüğü andan itibaren zigot için temel ihtiyaçlar arasındadır.

 

DNA ve RNA sentezi için koenzim görevi yaptığı için hücre bölünmesinde büyük bir öneme sahiptir. Gebelikten 3 ay öncesinden itibaren, gebeliğin 3.ayına kadar günde 0,6mg folik asit desteği yapılmalıdır. Folik asit almanın amacı, spina bifida (omurganın dış ortama açık olması), ensefalosel (beyin dokusunun kafatası kemiğinin dışına çıkması) ve anencephali (beynin gelişmemesi) gibi anomalilerin ki bunların tümüne nöral tüp defektleri diyoruz. Bebeğin merkezi sinir sistemini etkileyen bu anomalileri en aza indirmektir.

 

Nöral tüpün kapanması gebeliğin 4. haftasının sonunda tamamlandığından, bu dönemden sonra alınan folik asidin pek fazla önleyici etkisi yoktur. Folik asit, vücutta depolanmaz. Ayrıca, Folik asit kanın yapımında önemli bir maddedir. Bu yüzden eksikliğinde hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinin yapımı bozulur. Hamilelikte folik asidin idrarla atılımı artar buda özellikle eksikliğine neden olabilir.

 

Folik asit eksikliğiyle bağışıklık sisteminin zayıf olması arasında çok büyük bir bağ vardır. Bu sebeple sık sık hasta olmak, depresyona girmek, kilo kaybı, baş dönmesi, kronik yorgunluk, enerji yetersizliği gibi sıkıntılar baş gösterebilir. Ayrıca kabızlık, şişlik, irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim problemleri de, folik asit eksikliğinin yol açtığı sıkıntılardır. Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmadığında kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir.

 

Folik asit eksikliği gebelikte düşüğe neden olabileceği düşünülüyor ve megaloblastik anemi: bu anemi çeşidi demir eksikliğinden sonra en çok sıklıkta görülür ve gebelikte bu anemi türünün en sık sebebi folik asit eksikliğidir.

 

Ülkemizde her 10 gebenin 6’sında folik asit eksikligi vardir. Norveç’te yapılan bir araştırma, gebelik döneminde folik asit kullanmış annelerin çocukları üzerinde 9 yıl süren bir çalışmayla folik asit takviyesinin otizme karşı da koruyucu olabileceğini ortaya çıkardı. 2002-2008 yılları arasında doğan 85 bin çocuk üzerinde yapılan araştırma, anneleri gebelik döneminde folik asit takviyesi kullanan çocuklardaki otizm riskinin folik asit kullanmayan annelerin çocuklarına oranla %40 daha az olduğu ortaya çıktı.