Kısmen çocuğa, kısmen de idrarla iyot atılımının artmasına ve sonuçta iyot dağılım alanının çoğalmasına bağlı olarak iyot eksikliği ortaya çıkar. Gebelikte günlük iyot ihtiyacı ve gıdalarla alınan iyot miktarı arasında mevcut olan fark iyot eksikliğinde daha da artmaktadır. İyot, gebelikte bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimine yardım eder. İyot eksikliği, dünyada en yaygın önlenebilir zekâ geriliği ve beyin hasarı sebebidir.

 

Gebelikte iyot eksikliği; düşük, gebelik zehirlenmeleri, doğum sonrası kanama riski, erken doğum ve anne karnında bebek ölümlerinde de rol oynayabilmektedir. Eğer iyot alımı yetersiz düzeyde kalırsa, tiroid hormonları bozulur ve bunun sonucunda guatr hastalığı ortaya çıkar. Ve anne karnında bulunan bebeğin sağlıklı beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Gebeliğin özellikle ilk yarısındaki dönemde anne karnındaki bebeğin nörolojik gelişimi ve sağlığı açısından annenin tiroid hormonlarının normal seviyelerde olması büyük önem taşır.

 

Normal dönemde bu durum zaten zorken, bir de gebelikte yaşanması çok daha zordur. Çünkü gebelik sürecinde tiroid hormonları seviyesi arttığı için vücudun iyot ihtiyacı da artar. Tiroid hormon sentezinde temel maddedir. Gelişim geriliği en sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Laktasyonda çok önemlidir. Fibrokistik hastalığa ve meme kanserine karşı koruyucu etki sağlar. İyot hafifle alınacak bir element değildir. Çünkü bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişme göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Annenin alması önerilen miktar günde 150 mcg'dır.