Bağışıklığı arttıran, serbest radikal hasarına ve iltihabına karşı savunma yapan antioksidan aktiviteye katılan selenyum, insan vücudu için son derece hayati bir mineraldir ve sağlıklı bir metabolizmanın korunmasında anahtar rol oynamaktadır. Antioksidan olarak oksidatif strese karşı savunma yapar.

 

Selenyum serbest radikal hasarını azaltarak bağışıklık sistemine yardım etme özelliği vardır. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. İyot ve E vitamini metabolizmasının sağlıklı çalışması için gereklidir Doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir. Selenyum, uygun sperm hareketliliği için gereklidir ve aynı zamanda, doğurganlığa ve inme ile ilgili iki temel bileşeni olan kan akışını arttırır. Selenyum spermlerin vajinal kanalı geçerken davranış ve işlevlerini etkileyebilir. Hamilelik süresince selenyum en önemli minerallerin başında gelmektedir. Türkiye’de sıkça görülen tiroid rahatsızlıklarının başında selenyum yetersizliği gelmektedir. Bu nedenle tiroid düzensizliği yaşayan anne adaylarının selenyum takviyesi alması gerekmektedir.

 

Gebelikte Selenyum, hidrojenin suya dönüşmesinde yani metabolizma sonucu ortaya çıkan serbest radikal denen zararlı maddelerin atılmasında rol alır. Selenyum eksikliğinde ciddi kalp yetmezliği gelişebilir.

 

 

  • Güçlü antioksidan ve immünomodülatör özelliğine sahiptir.
  • Gebelerde düşük selenyum düzeyleri artmış abortus riskiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

 

 

Ailenizde zayıf bir bağışıklık sisteminiz veya kanser öyküsü varsa selenyum özellikle yararlıdır. Selenyum tedavilerini yüksek dozlarda kullanan müdahaleler, selenyumun vücuttaki anti-kanser yeteneklerine fayda sağladığını göstermiştir. DNA ve genomun depolandığı hücrenin çekirdeğine gider ve hasarı bulur. Glutatiyon gibi koruyucu antioksidanlara bağlanır ve kontrolsüz kalan kanserli hücre mutasyonuna ve tümör büyümesine neden olabilecek DNA'ya yapılan hasarları azaltmak ve onarmak için çalışır

 

Araştırmalar, tiroid metabolizması ile selenyum eksikliği arasında bağlantı olduğunu gösteriyor. Selenyum, aktif tiroit hormonlarının üretimi için bir katalizör görevi görür. Tiroid fonksiyonu için gerekli bir kofaktördür. Selenyum, tiroidin güçlü bir koruyucusu gibi davranır ve bezin içindeki reaktif oksijeni üretimini düzenler ve tiroid hastalığı oluşturabilen antikorlardan korur. Gözlemsel çalışmalar, kronik astımı olan hastaların daha düşük seviyede selenyumu olduğunu göstermiştir.